Politica de cookies

POLITICA PRIVIND FIȘIERELE TIP COOKIE

Prezenta Politică privind fișierele tip cookie se aplică tuturor utilizatorilor site-ului https://colegiulmedicilorbacau.ro/.

Ce este un cookie?
Un „Internet Cookie” (denumit și  „browser cookie” sau „HTTP cookie” ori „cookie”) este un fișier de mici dimensiuni, format din litere și cifre, care este stocat pe dispozitivul unui utilizator, prin browser-ul care accesează internetul. Browser-ul (ex: Internet Explorer, Firefox, Chrome) primește o solicitare de la un web-server pentru instalarea unor cookies. Acestea rămân pasive, ele nemodificând și neaccesând nimic din hard-drive-ul utilizatorului. Un fișier tip cookie nu conține viruși. Componentele unui cookie sunt numele și conținutul/valoarea lui. Informațiile păstrate într-un fișier tip cookie permit unui website să recunoască un browser. Dacă un browser accesează acel web-server din nou, acesta poate citi informația deja stocată în cookies și poate reacționa în consecință, până când fișierele tip cookie expiră sau sunt șterse.

Scopul folosirii fișierelor tip cookie
Fișierele tip cookie sunt utilizate pentru îmbunătățirea experienței de navigare pe site. Folosind cookies, putem identifica erori care apar în timpul vizitării/utilizării site-ului, putem memora preferințe, putem colecta statistici anonime cu privire la modul în care este utilizat site-ul și putem anticipa eventuale bunuri/servicii care să fie puse la dispoziția utilizatorilor prin intermediul site-ului. Toate aceste măsuri ajută la optimizarea site-ului.

Datele stocate și accesate prin intermediul fișierelor tip cookie
În momentul în care accesați site-ul nostru, putem colecta automat o serie de date precum tipul de browser Internet folosit, tipul de sistem de operare instalat pe dispozitivul dumneavoastră, viteza de conectare, data și ora vizitei, timpul petrecut pe site, precum și numele site-ului de pe care ați accesat pagina noastră web. Anumite secțiuni de conținut de pe site-ul nostru pot fi furnizate prin intermediul unor terți (în cazul nostru Google Analytics), situație în care aceste fișiere tip cookie sunt denumite cookies plasate de terți („third party cookies”). În principiu, fișierele tip cookie de pe site-ul nostru sunt utilizate în scopuri statistice, nu pentru identificarea personală a utilizatorilor site-ului.

Durata de viață a unui fișier tip cookie
Durata de viață a fișiere tip cookie poate varia semnificativ, în funcție de scopul pentru care sunt plasate. Există două mari categorii de fișiere tip cookie din punct de vedere al duratei de viață:
– Cookies de sesiune – Un fișier tip cookie de sesiune este folosit exclusiv pentru o singură sesiune de accesare a site-ului, astfel că este șters automat când utilizatorul își închide browserul.
– Cookies persistente sau fixe – Un fișier tip cookie persistent sau fix rămâne stocat în terminalul utilizatorului și refolosit de fiecare dată când utilizatorul revine pe acel site, până când atinge o anumită dată de expirare sau până la ștegerea acestuia de către utilizator.

Dezactivarea fișierelor tip cookie
Dezactivarea și refuzul de a primi fișiere tip cookie pot face navigarea pe anumite pagini de internet dificilă, limitându-se posibilitățile de utilizare ale acesteia. Browserele oferă posibilitatea de configurare a setărilor privind fișierele tip cookie – de regulă, modificările pot fi făcute accesând secțiunea „Opțiuni” sau meniul de „Preferințe” al fiecărui browser.